چهار ترفند برای سرعت بخشیدن به کار با گوگل داک

اگر از گوگل داک (Google Doc) استفاده می‌کنید، پس تابه‌حال بر روی اسناد زیادی کارکرده‌اید. بااین‌حال، ترفندهای کوچک و کمتر شناخته‌شده‌ای وجود دارند که ممکن است بازدهی شما را افزایش دهند. در ادامه ۴ ترفند ساده را معرفی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها کارایی بیشتری با گوگل داک داشته باشید.

در ادامه همراه بیتلاگ شوید تا چهار ترفند برای سرعت بخشیدن به کارتان با گوگل داک را با هم مرور کنیم.

۱) کپی آیتم‌های متعدد با کلیپ برُد تحت وب

xzjh1eryhekys1relwou

clipboard

گوگل داک دارای یک کلیپ برد تحت وب است که هر چیزی که کات و یا کپی کرده باشید را علاوه بر ذخیره در دستگاه بر روی یک کلیپ برد در سرویس ابری ارسال می‌کند. درنتیجه شما می‌توانید، آیتم‌های متعددی را ذخیره کنید و همان کلیپ برد را وقتی کامپیوترتان را تعویض می‌کنید، استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز گزینه‌ای برای چسباندن متن به‌عنوان متن ساده و یا HTML وجود دارد.

برای استفاده از آن، بلوکی از متن و یا عکسی را هایلایت کنید و سپس به‌جای کلیدهای Ctrl + C (یا کلیدهای Cmd + C) به قسمت ویرایش، کلیپ برد تحت وب بروید و کپی کلیپ برد وب را انتخاب کنید. وقتی آماده‌ی چسباندن چیزی شدید، ویرایش و دوباره کلیپ برد وب را انتخاب کنید، سپس فهرستی از آیتم‌هایی که اخیراً در کلیپ برد کپی شده‌اند، ظاهر می‌شود.

۲) کلمات را با صحبت کردن با کامپیوترتان بنویسید

q3zc6wp5obdjxyuchovr

تایپ صوتی

تایپ کردن شما چقدر سریع است؟ آیا به همان سرعت صحبت کردنتان است؟ داک دارای یک مرکز فرمان صوتی سیار خوب است که شما می‌توانید با انتخاب ابزار و پس‌ازآن تایپ صوتی در منو آن را فعال کنید. شما می‌توانید بارها آن را با یک میانبر صفحه‌کلید فعال کنید: کلیدهای Ctrl + Shift + S (ویندوز) و یا کلیدهای Cmd + shift (دستگاه‌های مک).

شاید صحبت کردن با کامپیوتر کمی عجیب به نظر برسد اما خیلی سریع به آن عادت خواهید کرد. فهرستی از دستورات خاص وجود دارد که شما نیاز دارید آنها را بدانید البته گوگل همه‌ی این دستورات را فهرست کرده است. شما می‌توانید دستور موردنظرتان را انتخاب و متن را فرمت کنید و متن و حتی جدول‌ها را تغییر دهید.

۳) ایجاد کلیدهای میانبر خودکار متن

tqupyxon2wnkibgrarac

automatic text shortcuts

گوگل داک یک برنامه‌ی تحت وب ساده است که نیاز چندانی به پیکربندی ندارد، بنابراین شما ممکن است متوجه شده باشید که ویژگی میانبر خودکار متن، پشت گزینه تنظیمات و زیر ابزارها پنهان‌شده‌اند. برخی از میانبرها به‌صورت پیش‌فرض در این ویژگی گنجانده ‌شده‌اند، ازجمله، “(C)” نماد کپی‌رایت.

این کلیدهای میانبر می‌توانند از تایپ‌های اضافی جلوگیری کنند، به‌عنوان‌مثال، شما “۱/۴” را با نماد کسر مناسبی جایگزین می‌کنید، با قالب‌بندی بالانویس و زیرنویس کامل می‌کنید. هیچ محدودیتی در مورد نحوه‌ی تعویض و یا استفاده از بسیاری از این میانبرها وجود ندارد، بنابراین به‌راحتی می‌توانید از این ویژگی متناسب با نیازهایتان بهره ببرید.

۴) پرش سریع به غلط املایی

oggecwe5qgkx4uhvlyxh

ویرایش

مهم نیست چقدر دقت داشته باشد، همیشه لغزش‌هایی وجود دارد اما گوگل داک پرش به این غلط‌های املایی را با استفاده از میانبرهای صفحه‌کلید راحت کرده، شما با استفاده از کلیدهای Ctrl + ‘ یا Ctrl + ؛ (CTRL را با CMD در دستگاه‌های مک عوض کنید) می‌توانید به اشتباهات املایی خود پرش کنید.

میانبرها می‌توانند کمک زیادی به شما کنند، فهرست کاملی از این میانبرها در صفحه راهنمایی (Help) گوگل داک گنجانده‌ شده است.

منبع

۱
ابزارها اپلیکیشن ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی
 1. یمین 2 ماه پیش

  بسیار ممنون از اطلاعاتی که دادید فقط اشاره نکردید چجوری میشه فارسی تایپ کرد. منظور اینه که دکمه rtl نداره و نمیشه راست به چپ نوشت. فکر کنم از کل account رو فارسی کنیم گزینه rtl هم تو تمام ویرایشگرهای گوگل فعال بشه ولی من عادت به کنترل پنل فارسی ندارم فقط میخوام ویرایشگر فارسی باشه.
  فکر نکنم گوگل به این نکته توجه کرده باشه.
  یجور دیگه منطورم رو بیان میکنم ، فرض کنید شما ماکروسافت ورد رو انگلیسی نصب کردید و به فارسی تایپ میکنید ، یعنی محیطش انگلیسی هست ولی دکمه rtl موجوده و میتونید متن را فارسی تایپ کنید.
  ولی تو گوگل باید برید تو اکانت اصلی گوگل و زبان فارسی رو انتخاب کنید و کل کنترل پنل رو فارسی کنید تا دکمه rtl اضافه بشه.
  درست میگم؟