ناسا موفق به کشف آبفشان‌هایی در قمر مشتری، اروپا شد +ویدئو

مأموریت طولانی هابل همچنان ادامه دارد، ناسا اعلام کرد، تیمی از اخترشناسان با استفاده از این تلسکوپ فضایی، موفق به مشاهده توده بخارآب (آبفشان‌هایی) در سطح یخی اروپا، قمر مشتری شده‌اند. محققان مدت‌هاست، بر این باورند که، اروپا دارای اقیانوس زیرسطحی احتمالاً عمیق است که با لایه ضخیم یخ پوشانده شده است، اما مشاهدات جدید نشان می‌دهد، امکان نمونه‌برداری از این اقیانوس زیرسطحی بدون استفاده از سطح‌نورد و حفاری سطح این قمر وجود خواهد داشت.

جف یودر، رئیس هیئت‌علمی ناسا در بیانیه‌ای، گفت:

« اقیانوس اروپا همواره به‌عنوان یکی از امیدوارکننده‌ترین مکان‌های پشتیبان حیات احتمالی در منظومه شمسی در نظر گرفته می‌شده است. این توده (بخارآب)، اگر واقعاً وجود داشته باشد، ممکن است راه دیگری برای نمونه زیرسطحی اروپا فراهم کند.»

به نقل از ناسا، ، این توده گازی که تخمین زده می‌شود، حدود ۱۲۵ مایل (۲۰۰ کیلومتر) ارتفاع داشته باشد، توسط ویلیام اسپارکس و تیمش از موسسه علوم تلسکوپ فضایی (STScI) مشاهده شد. این تیم با مشاهده ۱۰ عکس که در خلال ۱۵ ماه از اروپا گرفته‌شده بود، موفق به مشاهده این توده در سه مورد شده بود.

گفتنی است، در سال ۲۰۱۲،  هم تیمی از محققان دانشگاه تگزاس، سن آنتونیو، با استفاده از طیف نگار عکاسی تلسکوپ فضایی هابل، موفق به مشاهده شواهدی از وجود توده بخارآب در اروپا شده بودند. درحالی‌که به نظر می‌رسد، اندازه و محل این دو مشاهده باهم مطابقت داشته باشد، ناسا آماده است تا مشاهده پدیده جت بخارآب (خروج بخارآب از سطح قمر) را تائید کند.

بااین‌حال، آژانس فضایی پیش‌ازاین هم برنامه‌ای برای مأموریت جدیدی جهت مطالعه این پدیده در نظر گرفته بود. ناسا در نظر دارد تلسکوپ فضایی جیمز وب را که مجهز به دوربین مادون‌قرمز است، در سال ۲۰۱۸ به مأموریت اروپا اعزام کند. ناسا همچنین به دنبال چیزهای بیش‌تری هم است، این آژانس فضایی همچنین در نظر دارد، کاوشگری را برای مطالعه این آبفشان‌ها از فاصله بسیار نزدیک‌تر، به اروپا اعزام کند.

منبع

۱
هوا فضا ۷ مهر ۱۳۹۵ فرید کریمی
  1. س.م.م 3 ماه پیش

    سلام
    چرا به‌روز نمی‌کنید؟
    ما منتظر خواندن مطالب تازه‌ایم