دانشجویی که خودش با پرینتر سه‌بعدی دندان‌هایش را ارتودنسی کرد!

ارتودنسی دندان معمولاً هزینه بسیار بالایی دارد، ولی برای راحت شدن از شر دندان‌های کج‌ومعوج و نامرتب چاره دیگری هم وجود دارد؟

شاید، بله، دانشجویی با استفاده از پرینت سه‌بعدی نگه‌دارنده ارتودنسی که خودش طراحی کرده بود، توانست دندان‌هایش را مرتب کند!

این دانشجوی مبتکر که آیماس دادلی نام دارد، این نگه‌دارنده ارتودنسی را برای مدت ۱۶ هفته به‌صورت شبانه در دندان‌هایش قرار داد، و حالا دندان‌هایش ظاهر بسیار خوبی دارد.

دادلی که دانشجوی طراحی دیجیتال در انستیتوی تکنولوژی نیوجرسی است، از تجهیزات پیشرفته دانشکده‌اش برای انجام این پروژه جالب استفاده کرد. وی ابتدا با استفاده از ژل آلژینات قالب دندان‌های خود را طراحی و سپس آن را در پاراستون قالب‌گیری کرد.

وی بعدازاین با استفاده از یک اسکنر لیزری NextEngine، این قالب را به‌صورت سه‌بعدی قالب‌بندی کرد. بعد از طراحی این قالب، وی از کتاب درسی ارتودنسی برای انجام نحوه کار بهره برد.

دادلی در پستی که پنجشنبه در وبلاگش گذاشت، نوشت:

«اینجاست که هیجان‌زدگی زیاد شروع می‌شود!»

دادلی ابتدا می‌خواست از نسخه جامدی با استفاده از یک پرینتر سه‌بعدی دقیق بهره ببرد ولی درنهایت وی از یک مدل سه‌بعدی با ورقه‌های گرم نگه‌دارنده پلاستیکی که در دستگاه خلأ ایجادشده بود برای فُرم دادن به قالب دهانش بهره برد.

وی همچنین در وبلاگش نوشته:

«هشدار: هر چیزی که اینجا نوشته را امتحان نکنید!»

دادلی می‌گوید، این قالب ارتودنسی تنها برای او ۶۰ دلار هزینه داشته، البته وی اشاره کرد، بدون وجود تجهیزات پیشرفته دانشکده این هزینه خیلی زیاد می‌شد. وی در وبلاگش نوشته:

«من دانشجوی فارغ‌التحصیل محسوب می‌شدم، ازاین‌جهت دسترسی لازم برای استفاده از ابزارهای گران‌قیمت ساخت دیجیتالی را داشتم.»

۳۰۵۷۹۲۵-slide-9-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

ساخت قالب دندان

پروژه دادلی می‌تواند پیامدهای بالقوه‌ و مناقشه آمیزی در بحث دموکراسی در زمینه ارتودنسی داشته باشد. کریس وولیور کسی که صاحب یکی از بزرگ‌ترین مراکز اصلاحی درمانی در آریزونا است، ژوئن گذشته به نشریه نیویورک گفته بود:

«من یک بانکدارم ولی هرگز نمی‌خواستم یک بانکدار باشم.»

این گفته اشاره به پرداخت هزینه‌های سنگین درمانی برای خیلی از بیماران دارد، وی در مقاله‌اش از ارتودنسی به‌عنوان “نمونه‌ای از سرمایه‌داری” یادکرده بود.

۳۰۵۷۹۲۵-slide-5-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

قالب نگهدارنده دندان

۳۰۵۷۹۲۵-slide-8-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

طراحی دقیق پس از اسکن

تصور اینکه استارتاپ هایی در زمینهٔ ارتودنسی بتوانند با فعالیت‌های خود موجب کاهش هزینه‌های این‌گونه درمان‌ها شوند هم می‌تواند ایده خوبی باشد.

۳۰۵۷۹۲۵-slide-1-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

قالب‌های پرینت شده آماده شده

البته تصور نمی‌کنم پیروی از ایده خطرناک دادلی هم فکر جالبی باشد، وی در بلاگش می‌نویسد:

«ارتودنتیستی به من گفت: این فوق‌العاده است اما من هزار سال هم دست به چنین (خطری) نمی‌زدم!»

۳۰۵۷۹۲۵-slide-3-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

دندانهای پرینت شده

۳۰۵۷۹۲۵-slide-10-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

پرینت دندان‌ها پس از تنظیم دقیق جای دندان‌‌ها با پرینتر سه بعدی

۳۰۵۷۹۲۵-slide-2-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

قبل از ارتودنسی

۳۰۵۷۹۲۵-slide-11-this-guy-3d-printed-his-own-orthodontic-teeth

بعد از ارتودنسی

بیتلاگ: با توجه به این‌که متأسفانه اکثر (اگر نگوییم همه!) بیمه‌های کشورمان هنوز درمان‌های ارتودنسی را جزء موارد تحت پوشش خود قرار نداده‌اند و البته هزینه‌های سرسام‌آور این‌گونه درمان‌ها، گفته‌های کریس وولیور می‌تواند برای ما هم صدق کند!

منبع

۰
flashback تکنولوژی علمی ۳ فروردین ۱۳۹۵ فرید کریمی