کشف روشی برای پاک کردن خاطرات مرتبط به مت‌آمفتامین

مهم‌ترین مشکل در درمان اعتیاد، بازداشتن فرد از بازگشت به مواد مخدر است. محققان و بیماران به‌خوبی می‌دانند که چنین امری بسیار دشوار است، حتی با کمک بهترین توان‌بخشی‌ها و حمایت دوستان و خانواده، بسیاری از معتادان مواد مخدر محرک روانی -مت‌آمفتامین، کوکائین و اکستازی- مدت کوتاهی پس از پایان درمان، غالباً به دلیل اینکه خاطرات مصرف مواد مخدر بسیار قوی است و فرد امکان مقاومت در برابر آن را ندارد، دوباره بیمار می‌شوند.

اما محققان دانشگاه فلوریدا روشی برای پاک کردن خاطرات مصرف مواد مخدر از مغز و درنتیجه کمک به جلوگیری از بازگشت فرد به اعتیاد یافته‌اند.

methamphetamine-1

کریستال مت‌آمفتامین

درحالی‌که ایده‌ی پاک کردن حافظه ممکن است خطرناک به نظر برسد، اما محققان با آزمایش بر روی موش نشان دادند، دارویی که توسعه داده‌اند، تنها خاطرات مرتبط با پاسخ اعتیادآور یک محرک روانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بااین‌حال، این دارو هنوز در مراحل اولیه‌ی خود است و تأثیر آن بر روی انسان باید با آزمایش‌هایی ایمن در آینده انجام شود.

به گزارش واشنگتن‌پست، توسعه‌ی این دارو حداقل به پنج سال زمان نیاز دارد.

مکانیسم این دارو، استفاده از خواصی است که در نحوه‌ی تشکیل حافظه دخالت دارند. پیش‌ازاین مطالعه، محققان در سال ۲۰۱۳ نشان دادند، خاطراتی که پس از استفاده از مواد مخدر محرک روانی ایجاد شده‌اند (در این مورد محققان مت‌آمفتامین را به موش دادند) ذاتاً با خاطرات عادی متفاوت هستند. “خاطرات عادی” چیزهایی مثل روز اول مدرسه و یا مکان‌هایی که در تعطیلات به آنجا رفته‌اید هستند که در مغز شما به‌عنوان اتصال سلول‌های عصبی که توسط پروتئین اکتین پشتیبانی می‌شوند، قرارگرفته‌اند.

اکتین به‌سرعت تثبیت‌شده و در مغز به حافظه ثبات می‌دهد. اما درواقع در حافظه‌ی ایجاد شده با آمفتامین، اکتین هرگز تثبیت نمی‌شود. محققان از این بی‌ثباتی برای توسعه‌ی دارویی که اکتین و درنتیجه حافظه‌(قسمت خاطرات مرتبط با موادمخدر) را مختل می‌کند، بهره بردند.

بااین‌حال، به دلیل اینکه اکتین چیزی بیش از حافظه را درگیر می‌کند (عضلات را فعال و قلب را منقبض می‌کند)، مختل کردن آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

در این مطالعه‌ی جدید، محققان از مولکول دیگری، پروتئین غیرعضلانی میوزین IIB، که کمک می‌کند تا اکتین فعالیت کند بهره بردند، اما این پروتئین بیشتر به آبشار هورمونی مرتبط است و تأثیری در نحوه‌ی درگیر شدن اکتین با ماهیچه‌ها و کارکرد قلب ندارد.

دارویی که محققان توسعه داده‌اند Blebbistatin و یا Blebb نام دارد که پروتئین غیرعضلانی میوزین IIB را مختل و اکتین ناپایدار را دچار وقفه کرده و حافظه مرتبط با محرک روانی را پاک می‌کند.

محققان در مقاله‌ی خود نوشته‌اند، این دارو تنها بر روی حافظه مرتبط با خاطرات محرک اپر میکند و حداقل به مدت سی روز آن را مختل می‌کند.

به این ترتیب قبل از انجام آزمایشات انسانی، محققان باید تأثیر دارو را بر روی موادمخدر دیگر هم مورد آزمایش قرار دهند و مطمئن شوند برای استفاده بر روی انسان ایمن است.

و در پایان چنانچه واشنگتن‌پست گزارش داده:

«متقاعد کردن افراد برای پاک کردن و یا حداقل مختل کردن بخشی از حافظه دشوار است.»

بااین‌حال، این مقاله اشاره به این دارد که این خاطرات ممکن است، دقیقاً همان خاطراتی باشد که تحت تأثیر موادمخدر بوجود آمده و باید برای بازنگشتن فرد به مواد حذف شوند.

 

نتایج یافته‌های این محققان هفته جاری در نشریه “مولکیولار سایکتریمنتشر شد.

منبع

۰
Top علمی ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ فرید کریمی