هکرها می‌توانند با ساختن QRکدهای جعلی دزدکی وارد سالن‌های فرودگاه شوند! +ویدئو

اگر شما باید به خاطر تأخیر پرواز ساعت‌ها منتظر بمانید، به‌خوبی از تفاوت سرکردن با صدها مسافر خسته و کلافه، چرت زدن و یا فقط نوشیدن یک نوشیدنی عالی در یک سالن فرست کلاس به‌خوبی آگاه هستید. حتی اگر هرگز مورد دوم را تجربه نکرده‌اید، تفاوت آن باید برایتان روشن باشد، شما همیشه می‌خواهید در سالن باشید.

پیرمک یاروژسکی رئیس تیم واکنش اضطراری کامپیوتر لهستان (و یک خلبان) به دلیل بروز خطایی امکان دسترسی به سالن فرودگاه ورشو را نداشت. مانند هر هکر مبتکری، او هم به دنبال راهکاری برآمد، راهکار او یک کیوآر کد ساز موبایل بود که کیوآر کد معتبر را بر اساس اعتبار ساختگی ورودی می‌ساخت. 

یاروژسکی از آن زمان چندین بار در فرودگاه‌های مختلف اروپا این روش را مورد آزمایش قرار داده و هر بار هم موفق بوده. این ترفند به دلیل اینکه اکثر سالن‌های فرودگاه‌ها اطلاعات جعلی کیوآر کد را مورد بررسی قرار نمی‌دهند و به‌جای آن فقط شما پرواز واقعی را مورد تأیید قرار می‌دهند، موفق بوده است.

IMG_8177

Przemek Jaroszewski

این هک به‌طور بالقوه به هکرهایی با بلیت کلاس اکونومی امکان وارد شدن به‌صورت دزدکی به سالن‌های فرست کلاس را می‌دهد. البته اگر یاروژسکی برنامه‌ای برای عرضه‌ی عمومی راهکارش داشته باشد، متأسفانه او به‌هیچ‌وجه چنین قصدی ندارد!

منبع

۰
تکنولوژی ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ فرید کریمی