معرفی فیلم: اگر خورشید بمیرد +تریلر فیلم Sunshine

«سال ۲۰۵۷ است، خورشید ما شروع به مُردن می‌کند. اما امیدی وجود دارد، فضاپیمایی بمب عظیمی را به خورشید می‌برد تا این ستاره را دوباره مشتعل کند. پس از شکست مأموریت قبلی، خدمه مأموریت ایکاروس دوم، آخرین و تنها شانس برای نجات بشریت هستند.»

این طرح فیلم درخشان دنی بویل با فیلم‌نامه الکس گارلند است.

البته باوجود برخی شباهت‌ها، “نور خورشید” (Sunshine)، نسخه دیگری از فیلم‌هایی مانند “آرماگدون” (۱۹۹۸) و یا “هسته” (۲۰۰۳) نیست. بلکه “نور خورشید” بیشتر با علمی تخیلی‌های هوشمندانه‌ای مانند، “۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی” (۱۹۶۸) و یا “سولاریس” (۱۹۷۲) وجه اشتراک دارد، البته با اضافه کردن تنش‌ها و تنگناهراسی فرازمینی.

هشت خدمه مأموریت با فضاپیمای کوچکی به‌طرف خورشید می‌روند، تنها حفاظ فضانوردان یک سپر حرارتی عظیم است که اشعه خورشید را منحرف می‌کند و در همین حال درون فضاپیما تقریباً تاریک است. شانزده ماه از مأموریت گذشته است، همه‌چیز بیش از چیزی که برنامه‌ریزی‌شده پیش رفته، اما فضاپیما در حال عبور از عطارد علامت خطری را دریافت می‌کند که می‌تواند علامتی از ایکاروس یک باشد، فضاپیمایی که هفت سال قبل در حال انجام مأموریت مشابهی، ناپدیدشده بود.

ساخت فیلمی مانند “نور خورشید”، بدون تأثیر کلاسیک‌های شناخته‌شده این ژانر غیرممکن بود، ازاین‌رو حضور چند کلیشه علمی تخیلی (مانند علامت خطر) بخشودنی است. موفقیت گارلند در به‌کارگیری این عناصر و بازآفرینی آن‌ها یکی از دلایل کشش فیلم است. دلیل موفقیت دیگر کارگردانی خیره‌کننده بویل است، به‌ویژه حرکت هیپنوتیزمی ایکاروس دو که به‌آرامی در فضا سر می‌خورد و نماهای داخلی تنگ فضاپیما (همان تنگناهراسی فرازمینی) و تصاویر نامطلوب صحنه‌های بعدی.

درمجموع جلوه‌های ویژه فیلم که به یک سال پروسه پس از تولید برای تکمیل شدن نیاز داشتند، به نظر فوق‌العاده می‌رسند. فیلم‌برداری چشمگیر آلوین کوشلر همچون داستان خود فیلم،  کنتراست جالب‌توجهی بین نور و تاریکی دارد. حتی وقتی‌که خورشید درصحنه نیست، هنوز هم حضورش در هر فریم به‌خوبی احساس می‌شود، درواقع عدم حضور خورشید به همان قدرت تابش خیره کننده‌اش است.

سفر خدمه این مأموریت به سمت خورشید، سفر روحی و روانی است و سؤالات جذابی را پیش روی شخصیت‌ها قرار می‌دهد، جالب‌توجه‌تر، وجود تنوعی در معضل اخلاقی کلاسیک “آیا مرگ یک نفر برای نجات بقیه پذیرفتی است؟”

این کیفیت فلسفی، “نور خورشید” را در سطح بالاتری نسبت به بسیاری از فیلم‌های علمی تخیلی اخیر قرار می‌دهد که مایه خوبی برای تفکر و البته بحث‌های زیادی است.

پی‌نوشت‌ها

۱- عنوان مطلب برگرفته از کتاب “اگر خورشید بمیرد” اثر نویسنده بزرگ ایتالیایی اوریانا فالاچی است. در این کتاب فالاچی به آمریکا سفر می‌کند تا در مورد برنامه سفر ماه تحقیق کند، وی در این کتاب با دانشمندان، فضانوردان، کارشناسان، تکنسین‌ها و نویسندگان برجسته‌ای ازجمله، ورنر فون براون، والی شیرا و ری بردبری مصاحبه می‌کند.

۲- در “آرماگدون”، ناسا پی می‌برد سیارکی در مسیر برخورد با زمین قرارگرفته و در صورت برخورد، حیات در زمین از بین خواهد رفت. ناسا تصمیم می‌گیرد قبل از برخورد سیارک به زمین آن را منفجر کند و کره‌ی زمین را نجات دهد.

۳- در فیلم “هسته”، به دلايلي ناشناخته، هسته‌ی مرکزي کره‌ی زمين از چرخش بازمی‌ایستد. گروهي از بزرگ‌ترین دانشمندان دنيا به کمک سفینه‌ای زيرزميني به مرکز زمين می‌روند تا با منفجر کردن بمبي اتمي، دوباره هسته را فعال کنند و دنيا را از نابودي حتمي نجات دهند.

منبع

۰
فیلم ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی