فیلم: وحشت متصل شدن در “بنگر و ببین” +تریلر

تنها فیلمسازی مثل ورنر هرتسوک می‌تواند یک مستند در مورد اینترنت بسازد و همان احساس وحشت و نگرانی وجودی (اگزیستانسیالیستی) که طی بیش از سی سال اخیر در مورد طبیعت بیان کرده را نشان دهد.

در آنچه که تبدیل به مستند بار رویاها در مورد ساخت فیلم سینمایی فیتزکارالدو (هر دو سال ۱۹۸۲) شد، هرتسوک در میان جنگلی در پرو گفته بود:

طبیعت در اینجا وحشی و بدوی است… درختان در اینجا در بدبختی و پرندگان در فلاکت هستند. فکر نمی کنم آنها آواز بخوانند، بلکه فقط با صدای ناهنجارش درد می کشند.

و البته تنها هرتسوک می‌تواند، با فیلمی به چیزی مانند آغاز دوران اینترنت بپردازد و آن را به ارزیابی تلخی از دوران ما تبدیل کند.

مستند ۹۸ دقیقه‌ای هرتسوک “بنگر و ببین، اوهام جهان متصل (Lo & Behold, Reveries of the Connected World)“ به ده بخش تقسیم شده، روای خود هرتسوک با لهجه مرموز آلمانی است، او در این فیلم مجموعه‌ای از دیدگاه‌های کارشناسان اینترنت، دانشمندان و حتی بنیانگذار تسلا موتورز و مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس، ایلان ماسک هم بهره برده که درمقابل هرتسوک اعتراف می‌کند، به ندرت رویاهای خوب را به خاطر می‌آورد، بلکه تنها کابوس‌های خواب‌هایش را به یاد می‌آورد.

wernerherzog.57b71f2b363af

ورنر هرتسوک

بنگر و ببین، درست از صفر شروع می‌شود، از آغاز اینترنت مدرن در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس  که در تاریخ ۲۹ اکتبر سال ۱۹۶۹، نخستین پیام آرپانت به ۴۰۰ مایل دورتر به موسسه تحقیقات استنفورد فرستاده شد. آن پیام “Lo” بود که با خرابی دستگاه فرستاده نشد، ولی در تلاش‌های بعدی، موفق به رساندن پیام کاملlogin شد.

با ورود پیشگام اینترنت لئونارد کلینراک به زادگاه اینترنت اتاق ۳۴۲۰ ساختمان علمی در دانشگاه کالیفرنیا، هرتسوک روایت جذابش را آغاز می‌کند. دستگاه بزرگی پر از پردازنده، مودم، واحدهای منطقی و حافظه است، چنانچه کلیراک شرح می‌دهد:

 “نخستین قطعه از تجهیزاتی که برای اینترنت نصب شده است.

در بخش بعدی “شکوه نت”، هرتسوک با متخصص روباتیک و مدرس موسسه استنفورد، سباستین ترون مصاحبه می‌کند که شرکت یوداسیتی را برای آموزش رایگان تأسیس کرده است. ترون دو تجربه جداگانه را بازگو می‌کند، آموزش یک کلاس آنلاین به ۱۶۰ هزار نفر و از سوی دیگر تدریس کلاس مشابهی در استنفورد به ۲۰۰ نفر. او سپس این دو را با هم مقایسه می‌کند و متوجه می‌شود، ۴۱۳ دانش‌آموز برتر از کلاس سابقش بوده‌اند.

اما وقتی هرتسوک با خانواده کاتسوراس از جمله سه دختر و یک زن و شوهر که چهارمین دختر خود را در یک تصادف رانندگی از دست داده‌اند، مصاحبه می‌کند؛ همه‌چیز تیره می‌شود.

نیکی دختر خانواده که تومور مغزی داشت قرار بود درمان شود اما در سال ۲۰۰۶ در اثر یک تصادف رانندگی درگذشت. پس از حادثه عکس‌هایی از بدن تقریباً بدون سر نیکی گرفته شده بود که نهایتاً فرد ناشناسی ایمیلی به پیوست عکس‌هایی از بدن نیکی برای پدرش فرستاده بود، پدرش تا آن موقع با توجه به گزارش پزشکی قانونی بر این باور بود که تنها بخشی از انگشت شست او در حادثه قطع‌شده است. خانم کاتسوراس می‌گوید: 

“نمی‌دانستم چنین انحراف وحشتناکی در انسان‌ها وجود داشته باشد. فکر می‌کنم رفتار سگ‌ها نسبت به هم نوعشان بهتر از رفتار انسان‌ها با خودشان است، هیچ شان و احترامی در اینترنت نیست، چراکه بازخواست نمی‌شویم.”

“اگر اینترنت خاموش شود، مردم نمی‌توانند به یاد بیاورند قبلاً چگونه زندگی می‌کردند.

هرتسوک سپس به شهر گرین بنک در غرب ویرجینیا، خانه تلسکوپ رادیویی پیچیده‌ای که سیاه چاله‌ای را در کهکشان راه شیری کشف کرده، سفر می‌کند. در آنجا برای اینکه تلسکوپ قادر به دریافت کم‌ترین صداهای فضایی باشد، سیگنال‌های رادیویی زمینی وجود ندارد. ماهواره‌ها، تلفن‌های همراه، رادیوها و حتی اجاق‌های ماکروویو با تداخل مواجه می‌شوند. بنابراین تا ۱۰ مایلی رصدخانه، تکنولوژی بی‌سیم در دسترس نیست، این چیزی است که موجب جذب کمون زاهدان شده، کسانی که می‌گویند از سیگنال‌های بی‌سیم متنفرند.

loandbehold

صحنه‌ای از فیلم که از راهبان را در حال استفاده از تکنولوژی نشان می‌دهد

سپس هرتسوک به یک مرکز توان‌بخشی در ایالت واشنگتن می‌رود، جایی که در آن متخصص اعتیاد به اینترنت هیلاری کَش، داستان واقعی در مورد زوج کره جنوبی را بازگو می‌کند که غرق در بازی آنلاینی در مورد مراقبت از یک دختر کوچک می‌شوند، در حالی که کودک واقعی‌شان از گرسنگی جان می‌دهد. هرتسوک به طعنه می‌گوید:

“این غیرمعمول نیست که در کره جنوبی، گیمرهای نوجوان پوشک می‌پوشند، چراکه با دستشویی رفتن بازی از دستشان در می‌رود!

وقتی هرتسوک با ستاره‌شناس لوسیان والکوویچ، مصاحبه می‌کند، همه‌چیز واقعاً تیره و تار می‌شود. والکوویچ طوفان خورشیدی بزرگ در سال ۱۸۵۹ به نام “رویداد کارینگتون” را توصیف می‌کند که منجر به منفجر شدن ماشین‌های تلگراف شده بود، وی می‌گوید:

“ما خوش‌شانس هستیم که چیزی به بزرگی رویداد کارینگتون در زمان تکنولوژی مدرن اتفاق نمی‌افتد.

کیهان‌شناس دانشگاه ایالتی آریزونا، لارنس کراوس می‌گوید:

 “اما حتی حوادث خورشیدی کوچک‌تری که مشاهده می‌کنیم منجر به مختل شدن ارتباطات و قطع برق و اختلال  ماهواره‌ها می‌شوند. اگر یک فوران خورشیدی وجود داشت و اطلاعات جهان را از بین می‌برد، تمدن مدرن فرو می‌پاشد. اگر اینترنت خاموش شود، مردم نمی‌توانند به یاد بیاورند قبلاً چگونه زندگی می‌کردند.

مصاحبه‌های منهدم‌کننده هرتسوک با افرادی مانند کوین میتنیک، معروف‌ترین هکر جهان که پنج  است در زندان فدرال به سر می‌برد و همچنین ایلان ماسک ادامه می‌یابد. بعد از این هرتسوک جمله مشهور اگزیستانسیالیستی‌اش را می‌گوید: 

“آیا اینترنت رؤیای خودش است؟”

پس از بخش هوش مصنوعی، تفکر انتقادی و در آینده اینترنت، آشکار است که فیلم “بنگر و ببین” فقط در مورد اینترنت نیست بلکه با روایت‌های آزادی مرتبط در مورد دیجیتال، به طور کلی به تکنولوژی می‌پردازد. مستند دیدنی هرتسوک گفتنی‌های زیاد و جالبی در مورد ذات انسان، تکنولوژی و البته سویه‌های تاریک زندگی مدرن دارد.

فیلم “بنگر و ببین” از روز ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) در سینمای آمریکا و جهان اکران شده است.

images

پوستر فیلم

در ادامه تریلر فیلم را ببینید.

منبع

قبلا در اینباره بیتلاگ با شبیه‌ساز ورنر هرتسوگ یک چت داشت که می‌تونید از اینجا بخونید.

۰
تکنولوژی فیلم ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی