عکس‌های خیره ‌کننده‌ی کریاستی از سطح مریخ

مریخ‌نورد کریاستی ناسا، حدود یک ماه است که در حال کاوش در دامنه‌هاي کم ارتفاع کوه شارپ مریخ است و به‌تازگی عکس‌هایی با نمای بی‌سابقه‌ای از صخره‌های عجیب‌وغریب سیاره سرخ ارسال کرده است. این عکس‌ها که به شکل عجیبی آشنا به نظر می‌رسند (شباهت باورنکردنی به بیابان‌های جنوب غربی ایالات‌متحده دارند)، دانشمندان را هیجان‌زده کرده است.

این عکس‌ها روز ۸ سپتامبر از ناحیه تپه‌های مورای در دامنه‌هاي کم ارتفاع کوه شارپ گرفته‌ شده‌اند، ناحیه‌ای که قله‌ی مرکزی در دهانه‌ی گیل تشکیل داده است.

این ناحیه برای نخست بار در دهه ۱۹۷۰کشف شد که تپه‌ی بزرگی از لایه‌های رسوبی فرسایش یافته است و حدود ۵٫۵ کیلومتر بالاتر از سطح دره ارتفاع دارد. دانشمندان به‌درستی نمی‌دانند این لایه‌ها از کجا آمده‌اند، اما تخمین می‌زنند، کوه در حدود دو میلیارد سال قبل شکل‌ گرفته است.

mars1

تپه‌های مورای

همان‌طور که از نام این ناحیه پیداست، ناحیه تپه‌های مورای از تختال‌ها (تپه‌هایی با سطح فوقاني مسطح) و تخت‌تپه‌ها(تپه‌هایی وسيع و منفرد با قله مسطح و دامنه پرشيب) تشکیل‌ شده که مانند فلات سنگی کوچکی‌ می‌باشند که در حال بالا آمدن از شیب کوه هستند.

mars2

تپه‌های مورای

این تختال‌ها طی میلیون‌ها سال با توجه به هوازدگی و فرسایش، مرتفع و شیب‌دار شده‌اند و به نظر از تخت‌تپه‌های بزرگ‌تر و یا فلات تشکیل ‌شده‌اند.

mars3

تپه‌های مورای

این نوع تپه‌ها بر روی زمین و مریخ یکسان هستند، تنها تفاوت واقعی بین یک تختال و تخت‌تپه اندازه‌ی آن است. به گزارش نشنال جئوگرافیک، بیشتر جغرافیدانان می‌گویند، ارتفاع یک تختال از وسعت آن بیشتر است، درحالی‌که تخت‌تپه وسیع‌تر است و ارتفاع کمتری دارد. تصور می‌شود این تختال‌ها و تخت‌تپه‌ها بقایای فرسايشي ماسه‌سنگ‌هاي باستانی مریخ باشد که اکنون کریاستی عکس‌های بسیار ارزشمندی از این لایه‌ها و اشکال آن‌ها در اختیار دانشمندان قرار داده است.

به گفته‌ی ناسا، تیم مریخ‌نورد در نظر دارد در آینده‌ای نزدیک، با ترکیب چند عکس، یک موزاییک رنگی از تمام عکس‌های گرفته ‌شده از این مکان را منتشر کند.

mars4

تپه‌های مورای

اما تا آن زمان، از این عکس‌های باورنکردنی لذت ببرید. فقط باید به خودتان یادآوری کنید، این عکس‌ها از مریخ است که ۲۲۵ میلیون کیلومتر (۱۴۰ میلیون مایل) دورتر از ماست. متشکریم کریاستی!

mars5

تپه‌های مورای

منبع

۰
علمی هوا فضا ۲۳ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی