طبق تحقیقات جدید، محققان کبوترها قادر به تشخیص کلمات هستند

تحقیقات شگفت‌انگیز محققان دانشگاه اوتاگو، نیوزیلند و دانشگاه روهر، آلمان نشان می‌دهد، کبوترها می‌توانند یاد بگیرند با استفاده از پردازش بصری ترکیب حروف، کلمات را از غیر کلمات تشخیص دهند.

محققان دریافتند، این عملکرد کبوترها هم‌تراز باکار پیچیده مشابهی در میمون‌های بابون است که در مطالعات پیشین گزارش‌شده است. این برای نخستین بار است که دانشمندان قادر به شناسایی توانایی املایی در گونه‌های جانوری غیر پستاندار می‌شوند.

در این آزمایش، کبوترها آموزش‌دیده بودند که پس از نمایش واژه‌های چهارحرفی انگلیسی و یا نمادهایی چهارحرفی مانند “URSP” نوک بزنند. محققان سپس به چهار کبوتر (این کبوترها از بین ۱۸ کبوتر و طی پروسه‌ای هشت‌ماهه انتخاب‌شده بودند) حاضر در آزمایش ۲۶ تا ۵۸ کلمه آموزش دادند.

محققان برای بررسی اینکه آیا کبوترها واقعاً قادر به یادگیری تشخیص کلمات از غیر کلمات هستند و یا اینکه صرفاً کلمات را حفظ می‌کنند، کلماتی را به پرندگان نشان دادند که هرگز ندیده بودند.

کبوترها موفق شدند، به‌درستی کلمات جدید را شناسایی کنند.

پرفسور اونار گونتورکون یکی از محققان این مطالعه از بخش روانشناسی دانشگاه روهر، می‌گوید:

«کبوترها بافاصله‌ای ۳۰۰ میلیون ساله از تکامل انسان جداشده‌اند و ساختار مغزی بسیار متفاوت نسبت ما دارند، چنین مهارتی نشان می‌دهد، پردازش املایی چیزی شگفت‌آور است.»

یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه، پروفسور مایکل کلمبو از بخش روانشناسی دانشگاه اوتاگو، می‌گوید:

«شاید ما باید به‌طورجدی در مورداستفاده از پرنده مغز(مترادف احمق در آمریکای شمالی) به‌عنوان اصطلاحی تحقیرآمیز بازنگری کنیم.»

مطالعه این محققان در مجموعه مقالات مجله بین‌المللی آکادمی ملی علوم (PNAS) به چاپ رسیده است.

منبع

۰
علمی ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی