شکست دانشمندان توسط گیمرها در کشف پروتئینی برای مبارزه با آلزایمر!

اینکه شهروندان موفق به انجام اکتشافات علمی شوند که حتی دانشمندان حرفه‌ای موفق به انجام آن نشده‌اند، چندان شوک بزرگی نیست، اما کشف از طریق یک بازی ویدئویی! چیزی کاملاً متفاوت است.

علاقه‌مندان به بازی علمی فولدیت (Foldit)، بازی پازلی است که به گیمر ها امکان بازی با شکل و ساختار پروتئین را برای شناسایی بهترین شکل پروتئین قبل از دانشمندان (ازجمله دو تن  متخصص آموزش‌دیده و ۶۱ دانشجوی دوره لیسانس دانشگاه میشیگان) را داده است. این کشف، در زمانی نسبتاً کم ۴۶۹ گیمر مشارکت داشتند.

این پروتئین کشف‌شده ممکن است دارای خصوصیات قابل‌توجهی باشد. این پروتئین مانع از تشکیل پلاک‌های آمیلوئیدی می‌شود که ممکن است، در صورت توسعه استفاده‌ای عملی از آن توسط جامعه پزشکی به مبارزه با آلزایمر کمک کند.

این دستاورد می‌تواند، تأکیدی دیگر بر مزیت اصلی تحقیقات جمعیتی باشد

در همین حال این کشف ممکن است، ارزش افزودن عنصر بازی به آموزش علمی را به اثبات برساند. نویسنده همکار این مطالعه، اسکات هوروویتس اشاره می‌کند، گیمرهای بازی فولدیت در یادگیری موارد مربوط به پروتئین سریع هستند چراکه بازی سرگرم‌کننده است، در حالی دانشجویان برای درک همین مفاهیم هفته‌ها وقت صرف می‌کنند. احتمالاً در آینده مطالعات بیشتری از وجود بازی بهره خواهند برد، چیزی که می‌تواند به‌صرفه جویی در وقت باارزش دانشمندان کمک کند.

ncomms12549-f1

منبع

۰
علمی ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی