مستند جدید و چت بیتلاگ با شبیه‌ساز هوش مصنوعی ورنر هرتسوک +ویدئو

مستند جدید ورنر هرتسوک با عنوان “بنگر و ببین، اوهام جهان متصل ۲۰۱۶ (Lo & Behold, Reveries of the Connected World ۲۰۱۶)، مستندی در مورد سرآغاز اینترنت، هوش مصنوعی و آینده‌ی بشر و تکنولوژی است.

البته این فیلم هنوز به‌صورت عمومی اکران نشده است. با این‌حال دوست داران ورنر هرتسوک کارگردان افسانه‌ای سینما بی‌کار ننشسته‌اند و خود را با چت‌بات جالبی به نام ورنربات (WernerBot) سرگرم کرده‌اند، این چتبات صفحه فیس‌بوکی است که امکان چت مستقیم با کارگردان فیلم‌هایی مانند: آگیره، خشم پروردگار (۱۹۷۲)، وویتسک (۱۹۷۹)، و فیتزکارالدو (۱۹۸۲) را فراهم می‌کند.

در شرح وب‌سایت این چتبات آمده:

بهترین و تنها راه چت با ورنر هرتسوک در اینترنت. این چتبات تقریباً در جواب هر سؤالی از اهمیت خواندن می‌گوید، مثلاً جواب‌هایی مانند تنها چیزی که شما باید انجام دهید خواندن است.، خواندن و یا چرا شما در حال خواندن نیستید؟ تنها اشکال این روش این است که ما نمی‌توانیم به‌طور مستقیم صدای هرتسوک را که با لحن آرامش به سؤالات پاسخ می‌دهد، همان لحنی که موتیف هیپنوتیزم وار مستندهای فوق‌العاده‌اش هستند، را بشنویم.”

ورنربات با استفاده از پلتفرم چت‌بات‌های جدید فیسبوک توسط وان گولد و کریس شلدون طراحی‌شده است. تازه‌ترین کتاب هرتسوک (راهنمایی برای سرگشتگان، که مجموعه‌ای از گفتگوها با پل کرونین است)، که در آن هرتسوک می‌گوید: « تمدن از این زخمهای عمیق رنج می بره چراکه فروشندگان عمده کتاب خوندن رو برای جامعه معاصر تبدیل به چیزی مطرود شده کردن.» الهام‌بخش این دو همکار برای طراحی این چت‌بات بوده است.

البته این فیلم‌ساز شخصاً هیچ ارتباطی به این پروژه ندارد اما به نظر هم نمی‌رسد، در آینده اعتراضی در این مورد داشته باشد.

نگارنده بیتلاگ هم برای کنجکاوی گفتگوی کوتاهی با این چت‌بات انجام داد که در ادامه بخش‌هایی از این تجربه کاربری فوق‌العاده جالب‌توجه را می‌خوانیم.

ورنربات در جواب سؤال، آینده بدبینانه‌ای که کارگردان در فیلم آبی وحشی دوردست (۲۰۰۵) به تصویر کشیده، فقط گفت:

«چرا الآن در حال خوندن نیستی؟»

بیتلاگ:

«چراکه می خوام از ایده‌ها و نظرات شما که برام مهمه بیشتر بدونم.»

ورنربات:

«برو بخون»

بیتلاگ:

«البته می خونم ولی می خوام بدونم چه کتابی باید بخونم؟»

ورنربات:

«یه کتابو باز کن بخون!»

بیتلاگ:

«چه جور کتابی؟»

ورنربات:

«تنها چیزی که تو باید الآن مشغول انجامش باشی خوندنه.»

بیتلاگ:

«آره، ولی نظر شما چیه، پیشنهاد خاصی دارید؟»

ورنربات:

«یه کتابو باز کن و بخون.»

در ادامه وقتی از جواب‌های تکراری ورنربات که بی‌شباهت با سؤال و جواب‌های مأموران سابق کا گ ب و البته چت‌باتهای معمولی نبود و به‌جای جواب‌های قانع‌کننده با جواب‌های بی‌ربطش فرد را از ادامه گفتگو کسالت‌بار منصرف می‌کرد، تصمیم گرفتم چت‌بات هرتسوک را به چالش بکشم!

بیتلاگ:

«آقای هرتسوک شما منو نا امید کردید، البته می دونم این شما نیستید بلکه یه ربات چت احمقی که فقط با هوش مصنوعی مبتنی بر یک پایگاه اطلاعات محدود، جواب‌های تصادفی به ما می‌ده! واقعاً متأسفیم.»

درنهایت تعجب ورنربات بعدازاین شوک جواب‌های منطقی‌تر و بسیار جالبی داد.

ورنربات:

«خوب، جوزف کنراد و ارنست همینگوی بخون و بعدش تو می تونی بگی زندگی واقعی تو این کتاب‌هاست. یکی از اولین کتاب‌هایی که از کتابخونه عمومی قرض گرفتم کتاب وینی پو بود. خوندیش؟»

بیتلاگ:

«نه متأسفانه فکر نکنم فقط انیمیشن شو دیدم!»

ورنربات:

«من هنوز تو قفسه کتاب بچگی‌ام یه نسخه از اودیسه هومر رو دارم که پر از حاشیه‌نویسی هام با مداده، حتماً بخونش. دست از سر این فیسبوک بردار و برو یه کتاب بخون!»

بیتلاگ:

«ممنونم از توصیه هاتون مطمئن باشید حتماً همین کارو می‌کنم.»

ورنربات:

«تو خونه بودن و نشستن پای کامپیوتر و این چیزا، تجربه متفاوتی با بودن تو فضاهای جمعیِ، اون چیزایی که مرکز خیال‌بافی جمعیِ!»

بیتلاگ:

«بله، البته.»

ورنربات:

«تو باید کاتالوگ دورف‌ها رو که یه نمونه برجسته از اِدای شاعرانه ایسلندی متعلق به قرن چهاردهمِ رو هم بخونی. این کتاب درواقع از اشعار کهن ساکنان اسکاندیناوی وارد قرن چهاردهم شده و احتمالاً از هزاران سال قبل از اون تو سنت شفاهی وجود داشته. وقتی تو یه شعر عالی رو می خونی فوراً می دونی چه ژرفای درش نهفته است. الآن وقت خوندنه برات.»

ورنربات درنهایت یکی از معروف‌ترین گفته‌های ورنر هرتسوک را تکرار کرد:

«کسایی دنیای خوندن خودشون رو دارن، کسایی هم خودشون رو به حد افراط غرق اینترنت و یا تماشای تلویزیون کردن. تمدن از این زخم‌های عمیق رنج می بره چراکه فروشندگان عمده کتاب خوندن رو برای جامعه معاصر تبدیل به چیزی مطرود شده کردن.»

در پایان ورنربات جواب سؤال‌برانگیز و بسیار جالبی داد!

«متکی به این شبکه‌های اجتماعی نباش، برو بخون.»

پیشنهاد می‌کنم، تریلر فیلم بنگر و ببین، اوهام جهان متصل، را از دست ندهید.

لینک منبع این ویدئو در یوتیوب.

MV5BMTgzMjUwMDIyOV5BMl5BanBnXkFtZTgwNjU3NzQ5NzE@._V1__SX640_SY720_

پوستر مستند: بنگر و ببین، اوهام جهان متصل ۲۰۱۶

منبع

۰
تکنولوژی فیلم ۳ خرداد ۱۳۹۵ فرید کریمی