سفر به فضا در حالت استاز زودتر از آنچه فکر می‌کردیم، عملی خواهد شد

بار دیگر داستان‌های علمی-تخیلی به واقعیت بدل می‌شوند. سفر به اعماق فضا باوجود مقصدهایی بسیار دور سال‌ها به طول می‌انجامد. انسان در حالت عادی برای چنین سفرهای ساخته نشده است. شرکت هوا و فضای SpaceWorks، با کمک بودجه برنامه مفاهیم پیشرفته نوآورانه ناسا، درحال‌توسعه راهکاری برای برطرف کردن این مسئله است. نخستین مانع، سفر ۵۵ میلیون کیلومتری چندماهه به مریخ است.

تصور کنید، به همراه سه و یا چهار نفر از همکارانتان برای چند ماه درون یک کمد لباس قرار بگیرید، مأموریتی را به انجام برسانید و دوباره برای چند ماه به همان فضای بسته بازگردید. تعامل با فضانوردان دیگر، خستگی، تحریک‌پذیری عصبی و ناراحتی بخشی از مشکلات کوچک‌تری هستند که فضانوردانی که به‌اندازه کافی برای تحمل سفر به فضا شجاع بوده‌اند، با آن مواجه می‌شوند. شاید چیزی مانند تب کابینِ آسمانی.

میزان منابع موردنیاز برای رساندن شش انسان به مریخ تعجب‌آور است. ناسا تخمین می‌زند، یک ماژول مسکن با حجم ۳۸۰ مترمکعبی ۲۸ هزار کیلوگرم وزن خواهد داشت. این شش فضانورد گرسنه به ۱۳ هزار کیلوگرم مواد غذایی نیاز دارند. همین فضانوردان در حالت استاز در فضای کمتری و به مواد غذایی کمتری نیاز دارند که درنهایت منجر به کاهش ۱۴۰ هزار کیلوگرمی وزن موتورهای کوچک‌تر و سوخت مصرفی می‌شود.

حالت استاز به‌عنوان حالتی “غیرفعال یا رخوت متابولیکی برای مراحل حمل‌ونقل مأموریت” تعریف‌شده

حالت استاز که به‌سادگی به‌عنوان یک حالت “غیرفعال یا رخوت متابولیکی برای مراحل حمل‌ونقل مأموریت” تعریف‌شده، بیش از آنکه شبیه خواب زمستانی باشد، شبیه خواب سرما زیستی داستان‌های علمی تخیلی است. مشکل این است که انسان به‌طور طبیعی به خواب زمستانی نمی‌رود، اما می‌توان فرد را برای چند روز در حالتی شبیه به خواب زمستانی قرار داد. بیمارستان‌ها در موارد بسیاری از این روش بهره می‌برند که به آن هیپوترمی درمانی می‌گویند. پس از یک آسیب تروماتیک (اختلال استرسی پس از ضایعه روانی و یا پس از سانحه)، بیمار می‌تواند در حالت هیپوترمی قرار گیرد که فرصتی چندروزه را در اختیار بدن قرار می‌دهد تا از تمام انرژی‌های خود برای ترمیم جراحت استفاده کند.

فضانوردان در این حالت مواد غذایی را به‌صورت تزریق وریدی دریافت می‌کنند، اما مطالعات نشان داده، تغذیه وریدی طی یک دوره طولانی منجر به بروز مشکلاتی می‌شود. SpaceWorks هنوز هم با برخی مشکلات برای عملی کردن ایده‌اش مواجه است، اما سفر به فضا در حالت استاز بیش از چیزی که تصور می‌کردیم، به واقعیت نزدیک است.

منبع


پی‌نوشت: تب کابین، اصطلاحی است که برای واکنش هراس از ماندن در فضاهای بسته (تنگناهراسی) درزمانی که یک فرد و یا گروهی از افراد در محلی دورافتاده و متروک و یا در خانه‌ای که به رویشان قفل‌شده، به مدت طولانی به سر ببرند. تب کابین، تحریک‌پذیری شدید و بی‌قراریی است که فرد در این شرایط احساس می‌کند. تب کابین همچنین همراه با خستگی است.

فرد ممکن است به سادگی با ماندن در یک کلبه روستایی در خلال تعطیلات تب کابین را تجربه کند. هنگام تجربه تب کابین، فرد ممکن است تمایل زیادی به خوابیدن داشته باشد، به افراد همراهش بی‌اعتماد شود و یا اصرار داشته باشد از محیط بسته خارج شود، حتی در باران، برف، تاریکی و یا تگرگ. این عبارت همچنین به‌صورت طنزآمیز برای نشان دادن خستگی و کلافگی تنها خانه ماندن به کار می‌رود.

۲
علمی هوا فضا ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی
 1. علی 3 هفته پیش

  سلام
  فقط خواستم بگم نمیشد یه عکسی بزارید که نه مرد لخت داشته باشه نه زن لخت
  چرا الکی بار گناه ما و خودتون رو زیاد میکنید بابا یکم دین رو قبول داشته باشید به خاطر خدای مهربان دین رو دوست داشته باشید

 2. سالمی‌ 2 هفته پیش

  ینی خاک :))
  مطلب علمی رو ول کردی چی رو دیدی؟؟؟ منحرف