دولت آمریکا چشم‌انداز خود را برای خودروهای بدون راننده تشریح کرد

باوجود گوگل، تسلا، اوبر و دیگر شرکت‌های بزرگ که مشغول فعالیت بر روی تکنولوژی خودروهای بدون راننده هستند، تا چند سال آینده ورود این خودروها به جاده‌ها، دور از دسترس نیست. در همین حال دولت آمریکا رسماً چشم‌انداز خود در مورد این تکنولوژی و سیاست‌های مربوط به وسایل نقلیه خودکار را تشریح کرد. وزارت ترابری ایالات‌متحده آمریکا هم مجموعه قوانین ۱۵ ماده‌ای را باهدف ارزیابی ایمنی خودروسازان منتشر کرد.

همچنین مسئولیت‌های ایالتی و فدرال و ابزار نظارتی وزارت ترابری هم در این مجموعه قوانین لحاظ شده است. به نقل از وزارت ترابری:

«این قوانین ریشه در چشم‌انداز (وزارت ترابری) دارد که باور دارد، وسایل نقلیه خودکار دارای پتانسیل مزایای عظیمی جهت ایمنی، تحرک و پایداری هستند.»

قوانین ارزیابی ایمنی ۱۵ ماده‌ای شامل دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه‌ی تأیید سیستم بدون راننده  شرکت‌ها، نحوه‌ی ثبت سوابق و به اشتراک‌گذاری داده‌ها و اقدامات خودروهای بدون راننده پس از سانحه‌ی رانندگی است. همچنین این قوانین دارای دستورالعمل‌هایی است که رابط سیستم رانندگی خودکار و قابلیت محافظت از حریم خصوصی کاربر را هم تحت پوشش قرار می‌دهد. درحال‌حاضر شرح کوتاهی از این دستورالعمل‌ها در دسترس است اما وزارت ترابری قرار است، در روزهای آینده نسخه‌ی دقیق‌تر و کامل‌تری از این قوانین را منتشر کند.

تقسیم مسئولیت سازمان‌های مختلف در قوانین وضع ‌شده به این صورت است که، دولت فدرال مسئول تعیین استانداردهای ایمنی، بررسی و مدیریت و همچنین به اجرا گذاشتن استانداردهای ایمنی است. از سوی دیگر، سازمان‌های ایالتی مسئول صدور مجوز رانندگان انسانی و ثبت وسایل نقلیه خودکار، اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و انجام بازرسی‌های ایمنی هستند. خلاصه اینکه، دولت فدرال زمان رانندگی سیستم بدون راننده و سازمان‌های ایالتی زمانی که راننده انسانی پشت فرمان خودرو است، مسئولیت را بر عهده خواهند داشت.

آنتونی فاکس وزیر ترابری امیدوار است، این قوانین از درهم‌ریختگی قوانین ایالت‌ها جلوگیری کند. پرزیدنت باراک اوباما هم در سرمقاله‌ای که روز دوشنبه در نشریه پیتسبورگ منتشر شد، در مورد پتانسیل خودروهای بدون راننده برای نجات جان مردم، نوشت:

«درحال‌حاضر، بسیاری از مردم در جاده‌های ما جان می‌سپارند  -تنها ۳۵ هزار و ۲۰۰ نفر در سال گذشته- که ۹۴ درصد این سوانح نتیجه‌ی خطاهای انسانی و یا تصمیم‌گیری‌های اشتباه هستند. وسایل نقلیه خودکار پتانسیل نجات جان ‌ده‌ها هزار نفر در هرسال را دارند. درحال‌حاضر، برای بسیاری از شهروندان و معلولان آمریکایی، امکان رانندگی وجود ندارد. وسایل نقلیه خودکار می‌تواند زندگی آن‌ها را تغییر دهند.

رانندگی راحت‌تر و ایمن‌تر، جاده‌های خلوت‌تر و آلودگی کمتر. آمریکایی‌ها حق‌ دارند بدانند، آن‌ها امروز حتی اگر تکنولوژی فردا را توسعه و به کار گیریم هم ایمن خواهند بود.

به همین دلیل دولت من قوانین جدید جاده را برای وسایل نقلیه خودکار منتشر کرده، دستورالعمل‌هایی که شرکت‌های خودروسازیی که درحال توسعه خودروهای بدون راننده هستند، باید برای ایمن نگه‌داشتن ما دنبال کنند. همچنین ما از این شرکت‌ها می‌خواهیم یک چک‌لیست ایمنی ۱۵ ماده‌ای را به امضاء برسانند که  نشان‌ دهنده‌ی نحوه‌ی اجرای این قوانین نه‌ فقط به دولت بلکه به هر آمریکایی علاقه‌مندی است.»

منبع

۰
تکنولوژی خودرو ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی