با این ترفندهای سری نظامی دروغگوها را بشناسید

کارل اریکسون گروهبان یکم بازنشسته کلاه سبزها (نیروهای ویژه ارتش آمریکا)، با دروغ‌گوهای مختلفی مواجه شده است، مردم محلی که نمی‌خواهند محل اختفای مجرمان و بزهکاران را بگویند، نیروهای متحدی که در توانایی‌های خود برای کمک اغراق می‌کنند، اعضای گروهتان که نمی‌خواهند اعتراف کنند چه خراب‌کاری‌هایی کرده‌اند و این فهرست همین‌طور ادامه دارد.

اریکسون در طول دوره‌ی کاری خود، ترفندی ساده را توسط جان رید و همکاران(تکنیک رید) آموزش‌ دیده است که هرکسی می‌تواند برای اینکه بفهمد چه کسی دروغ می‌گوید، چه در جنگ و یا هنگام استخدام یک کارمند جدید مورداستفاده قرار دهد. وب‌سایت Entrepreneur با اریکسون در دفترش در T1G، یک مرکز آموزش عملیات ویژه مصاحبه کرده که در ادامه باهم می‌خوانیم.

کارل اریکسون

کارل اریکسون

چیزی که در فیلم‌ها دیده‌اید را فراموش کنید

«در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، همیشه در مورد چشم صحبت می‌شود. “اگر فرد به بالا و سمت راست و چپ نگاه کند، دروغ می‌گوید.” بروز این حرکات ممکن است در برخی افراد درست باشد. اما باید به خاطر داشته باشید برخی افراد ممکن است فقط به دلیل ترس و یا عصبی بودن چنین علائمی را از خود نشان دهند. شما نیاز به پیدا کردن مبنای صداقت هر فرد دارید.»

به شبکه‌های اجتماعی بروید

«قبل از مکالمه تحقیقات سریعی انجام دهید و سعی کنید حقایقی در مورد شخص مورد نظر به دست آورید. به صفحات اجتماعی فرد بروید و برخی از چیزهایی که به‌آسانی می‌دانید در مورد آن‌ها دروغ نمی‌گوید را پیدا کنید، مانند، تعطیلات، جشن و چیزهای ساده‌ای مثل این‌ها. سپس به دنبال چیزهای دیگری بگردید که صحبت در مورد آن‌ها او را ناراحت می‌کند.»

با چیزهای سرگرم‌کننده شروع کنید.

«وقتی به سؤالات آسانی که حقیقتشان را می‌دانید پاسخ می‌دهند، به زبان بدنشان توجه کنید. آیا در تابستان فعالیت سرگرم‌ کننده‌ای داشتند؟ درصورتی‌که پاسخ صادقانه در مورد تعطیلات باشد و به نظر وحشت‌زده و عصبی می‌رسند، شما اکنون می‌دانید که این فرد فقط عصبی است و این ترس به معنی دروغ گفتن نیست. به چشمانشان دقت کنید، توجه کنید آیا گلو صاف می‌کنند و یا به عقب خم می‌شوند یا جلو؟»

به‌آرامی حرارت را زیاد کنید.

«سپس در مورد موضوعی که شما فکر می‌کنید، ممکن است در مورد آن دروغ بگویند، صحبت کنید. این ممکن است در مورد اطلاعاتی باشد که شما آنلاین در مورد آن‌ها خوانده‌اید. اگر آن‌ها دروغ می‌گویند، به نحوه‌ی تغییر لحن و یا رفتارشان دقت کنید.»

حالا وقتش است!

«در این مرحله، شما باید یک مبنای خوب برای الگوهای گفتاری و زبان بدن در هنگام گفتن حقیقت داشته باشید. حالا می‌توانید به سؤالاتی بپردازید که جوابشان را نمی‌دانید. از چیزی که در مورد رفتارشان می‌دانید استفاده کنید. شما شانس بهتری دارید تا مشخص کنید دروغ می‌گویند یا خیر.»

سه روش داشته باشید.

«اگر فکر می‌کنید کسی دروغ می‌گوید، همین سؤال را به سه روش مختلف از او بپرسید. ممکن است فکر کنید، این هیچ تأثیری ندارد اما به شما می‌گویم، این‌طور نیست: آیا در پاسخ آن‌ها جنبه‌هایی از پاسخ‌های از قبل آماده‌ شده وجود دارد؟ آیا از عبارت دقیقاً مشابهی بارها و بارها استفاده می‌کنند؟ این به آن‌ها اجازه می‌دهد، به سؤال شما پاسخ دهند، بدون اینکه بدانند، چیزی که نمی‌خواهند شما بدانید را فاش می‌کنند. اگر این‌طور به نظر می‌رسد که پاسخی را از روی نوشته‌ای حاضر و آماده بازگو می‌کنند، نشانه‌ی این است که دروغ می‌گویند و یا همه‌ی ماجرا را نمی‌گویند.»

سرعت آن‌ها را بررسی کنید.

«توجه داشته باشید، سرعتشان در پاسخگویی به سؤالات چگونه است. آیا آن‌ها فوراً و بدون فکر کردن زیاد به سؤالات جواب می‌دهند؟ مثلاً فکر کنید، پسربچه‌ای در مقابل پدر و مادرش ایستاده. اگر پدر و مادر از او سؤال کنند و پسربچه فوراً و بدون فکر جواب دهد، او جواب آماده‌ای داده است، پس او یک داستان از قبل آماده شده را به پدر و مادرش گفته است.»

یک جفت گوش و چشم اضافی داشته باشید!

«در صورت امکان، از شخص دیگری بخواهید به‌عنوان ناظر در اتاق بماند. مثلاً کسی که تظاهر می‌کند یک دستیار و مشغول کار با لپ‌تاپ است. سوژه‌ی شما بلافاصله حضور ناظر را فراموش می‌کند. شما حالا یک جفت چشم دیگر دارید که به‌دقت به رفتار سوژه توجه می‌کند. شخصی که اگر شما چیزی را از دست دهید، به شما کمک می‌کند. ممکن است هنگامی که شما در حال دقت کردن به چشمان فرد هستید، متوجه نشوید، سوژه با پا به زمین ضربه می‌زند.»

هدف نهایی

«همه‌ی این‌ها به شما اجازه می‌دهد تصمیم بهتری برای مشارکت بگیرید. در اکثر موارد شما نمی‌خواهید با افراد دروغ‌گو همکاری کنید. اما شما همچنین نمی‌خواهید چنین فرصت عالی را از دست دهید، فقط به این دلیل که فرد موردنظرتان چشم‌های دغل‌بازی دارد و یا فقط عصبی است. این روش می‌تواند از رخ دادن چنین اتفاق‌های جلوگیری کند.»

منبع

۰
استارتاپ بیاموزیم ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی