بیوگرافی: ژوسلین بل بورنل کاشف تپ‌اخترها

ورود به دنیای حرفه‌ای به‌عنوان یک زن هرگز آسان نبوده است.

نه به این خاطر که زنان ناکارآمد و یا فاقد قدرت یادگیری سریع هستند، بلکه به‌سادگی، چراکه آنها مرد نیستند. برای سال‌ها زنان در خانه باقی می‌ماندند و کارهای خانگی را انجام می‌داده‌اند. اگرچه امروزه این روند تا حد زیادی تغییر کرده اما در جهان مدرن کنونی هنوز هم احساسات حقیری نسبت به زنان وجود دارد.

ژوسلین بل برنل در این مورد استثنا بود که تبدیل به الگوی بزرگی برای زنان دیگر شد. او زنی بااستعداد دریکی از مردسالارترین زمینه‌های علوم بود. او دانشمند انگلیسی فیزیک نجومی است که به سبب کشف تپ اخترهای رادیویی با سرپرستی آنتونی هویش به شهرت رسید و هویش به خاطر این کشف، جایزه نوبل فیزیک را با مارتین رایل سهیم شد، درحالی‌که بورنل سهمی از این جایزه نبرد.

mte4mdazndewnduxmjazntk4

عکسی قدیمی از ژوسلین بل بورنل

ژوسلین بل بورنل ۱۵ ژوئیه سال ۱۹۴۳ در بلفاست، نورتن آیلند به دنیا آمد. پدر او معمار رصدخانه آرما بود، جایی که ژوسلین در دوران کودکی مدت زیادی را در آنجا صرف می‌کرد. در سنین جوانی او کتاب‌های زیادی در مورد نجوم مطالعه کرد، علاقه او به مطالعه در این زمینه تشویق کارکنان رصدخانه آرما را در پی داشت. او در سال ۱۹۶۵ برای دریافت مدرک فیزیک به دانشگاه گلاسکو، اسکاتلند رفت.

جوایز دریافت شده: جایزه‌ی بئاتریس تینسلی از انجمن نجوم آمریکا در سال ۱۹۸۷ و نشان هرشل از انجمن نجوم سلطنتی در سال ۱۹۸۹، جایزه اوپنهایمر و نشان مایکلسون

در سال ۱۹۶۹ دکترای خود را از دانشگاه کمبریج دریافت کرد، جایی که تحت نظارت آنتونی هویش، یک تلسکوپ رادیویی ۸۱٫۵ مگا هرتزی را ساخت. او با این دستگاه جرقه‌های بین ستاره‌ای منابع رادیویی فشرده را مورد مطالعه قرار داد.

susan_jocelyn_bell_burnell_1967

۱۹۶۷

بل بورند در سال ۱۹۶۷، درحالی‌که پرینت‌های چند مایلی داده‌های تلسکوپ را تجزیه‌وتحلیل می‌کرد، متوجه سیگنال‌های غیرعادی شد. این سیگنال‌ها به نظر نشان می‌دادند، سیگنال‌های رادیویی خیلی سریع و منظم هستند. ژوسلین و هویش بامطالعه برخی مقالات فیزیک نظری، تشخیص دادند، این سیگنال‌ها از چرخش سریع، تراکم فوق‌العاده بالا و ستاره‌های فروپاشیده به وجود آمده‌اند. رسانه‌ها به کشف عنوان تپ اخترهای ستاره‌های فروپاشیده دادند، به‌طور گسترده‌ای آن را پوشش دادند.

در سال ۱۹۶۸، ژوسلین با برنل مارتین ازدواج کرد (طلاق در سال ۱۹۹۳). شوهر او کارمند دولت بود و این زوج به این دلیل به مناطق مختلف انگلستان می‌رفتند. ژوسلین سال‌های زیادی را حین کار پاره‌وقت از پسرش گاوین برنل مراقبت می‌کرد. در طی این دوره او شروع به مطالعه تقریباً همه طیف‌های موجی نجوم کرد و تجربه فوق‌العاده وسیعی به دست آورد.

او از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۳ در دانشگاه ساوتهمپتون تدریس می‌کرد، جایی که در آن موفق به توسعه و کالیبراسیون تلسکوپ اشعه گاما شد. او همچنین به‌عنوان مدرس و محقق در آزمایشگاه علوم فضایی مولارد لندن مشغول به کار بود و در ادینبورگ در مورد مادون‌قرمز مطالعه می‌کرد.

trinityu-decoursey-burnell

۲۰۱۵

باوجودی که ژوسلین سهمی از جایزه نوبل نبرد اما جوایز متعددی را دریافت کرد. او نخستین زنی بود که جایزه نجوم انجمن نجوم سلطنتی را در سال ۱۹۶۹ دریافت کرد. وی همچنین به مدت دو سال سمت ریاست این انجمن را بر عهده داشت. در میان جوایز بسیاری که وی دریافت کرده، می‌توان به جایزه بئاتریس تینسلی از انجمن نجوم آمریکا در سال ۱۹۸۷ و نشان هرشل از انجمن نجوم سلطنتی در سال ۱۹۸۹ اشاره کرد. او همچنین جایزه اوپنهایمر و نشان مایکلسون را دریافت کرده است.

ژوسلین بل بورنل در حال حاضر استاد مدعو دانشکده فیزیک نجومی دانشگاه آکسفورد و همکار دانشگاه منسفیلد است، ژوسلین همچنین رئیس فعلی موسسه فیزیک در لندن است.

منبع

۰
Top علمی هوا فضا ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ فرید کریمی