این نقش‌های باستانی، اثر دست انسان نیستند! 

قدمت نقش‌های دست مانند در غار وادی سوره در لیبی، که همانند شابلون‌های چاپی  می‌باشند به ۶ تا ۸ هزار سال قبل بازمی‌گردد. این نقش‌های کشف‌شده، نقش‌های فراوانی می‌باشند که از زمان کشف آن تاکنون تصور می‌شد که نقش دست نوزاد انسان می‌باشند.

اما در حال حاضر یک انسان‌شناس مدعی است، این نقش‌های چاپی متعلق به نوزاد انسان نیست بلکه متعلق به خزندگان می‌باشد.

البته در چنین مواردی همیشه قوه تجسم بشر یارای او بوده!

در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله باستان‌شناسی توسط امانوئل هونر از موسسه تحقیقاتی باستان‌شناسی انگلستان منتشر شده، چنین نتیجه‌گیری شده است که  این شابلون‌های چاپی، نقش پای جلوی خزندگان می‌باشند. پس نمی‌توانند کار دست انسان یا پستانداران دیگر باشند.

غار وادی سوره دوم، پناهگاه سنگی طبیعی، به غار جانورشناسی مشهور می‌باشد که سال ۲۰۰۲ در بیابان‌های لیبی کشف شد. در این غار ده‌ها نقش از دست‌های بسیار ظریف وجود دارد که ویژگی‌های سنگ‌های چاپی ۷۰۰۰ ساله دوره نوسنگی را با ۵۰۰۰ نقش مختلف از انسان و حیوان دارا می‌باشد.

sndroxaw1nvndzl5x4gp

نقش‌های باستانی،

امانوئل هونر در سال ۲۰۰۶ زمانی که غار را مشاهده کرد، این سؤال به ذهنش خطور کرد که آیا این نقش‌ها با انگشتان کشیده واقعاً متعلق به انسان هستند یا خیر؟ وی چند سال بعد دوباره غار را مورد ارزیابی قرارداد تا فرضیه نقش انسان را به چالش بکشد که آیا این نقش دست نوزاد، کودک یا نوزاد نارس است یا خیر؟

پس از سفر امانوئل تیم وی اندازه و شکل نقش‌ها را با اندازه و شکل نمونه‌های دست‌های نوزاد انسان نارس و کامل مورد مطابقت و مقایسه قراردادند. محققان همچنین فرضیه این‌که نقش‌ها متعلق به پستانداران دیگر غیر از انسان باشند را هم رد کردند، بنابراین فقط با تمرکز بر روی فرضیه اینکه ممکن است، این نقش‌ها متعلق به خزندگان باشد دست به جمع آوردی اطلاعات بیشتر برای اثبات آن زدند.

ct4d4b6zhr8dtujv0rux

نقش‌های باستانی،

پس از مشاهده چندین باغ‌وحش و مشورت با کارشناسان و متخصصان جانورشناسی، این نقش‌ها با تصاویر پای مارمولک‌ها و پای تمساح‌های کوچک مطابقت داشتند.

اگر این نتیجه صحیح باشد، کار انسان‌های دوره نوسنگی کار خارق‌العاده‌ای است که با استفاده از اجزای بدن حیوانات توانسته‌اند، نقش‌های شابلونی را بر روی دیوار غارها حک کنند. اما محققان هنوز تصور می‌کنند، به جواب قطعی نرسیده‌اند و باید جوانب احتیاط را رعایت کنند.

بریژیت سِنیوت یکی از نویسندگان مقاله به شبکه تلویزیونی ABC News، گفت:

«ما مطمئن نیستیم به جوابی قطعی رسیده‌ایم، ولی بازهم نتیجه‌گیری اولیه ما خیلی قانع‌کننده است.»

منبع

با تشکر از فرخنده کریمی.

۰
از طرف شما علمی ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ بیتلاگ