ایرپادهای اپل را بخریم یا نه؟

همان‌طور که می‌دانید، آیفون ۷ از جک ۳٫۵ میلی‌متری هدفون بی‌بهره است. این حذف دلیل مشخصی نداشته و برای استفاده از هدفون با آیفون‌های جدید، بایستی به سراغ مدل بلوتوثی بروید. البته اپل در مراسم معارفه آیفون ۷ ایرپادهای جدیدی را معرفی کرد که به شکل بی‌سیم هستند و بلوتوثی عمل می‌کنند.

در چند سال اخیر، هدفون‌های بلوتوثی که “بی‌سیم” نامیده می‌شدند اما در حقیقت به‌وسیله یک سیم به هم متصل هستند و فقط سیم اتصال به اسمارت فون آنها حذف‌شده را شاهد بوده‌ایم. حذف این سیم خیلی خوب است چراکه دیگر دست و پاگیر نیست. اما سیم دیگر که دو بخش که اسپیکرها را به هم متصل می‌کند و تکمیل‌کننده طرح هدفون است همیشه باقی می‌ماند. این سیم در پشت گردن قرار می‌گیرد و ثباتی برای عدم سقوط در آن ایجاد می‌کند.

gallery-1473274585-jabra

نمونه ای از هدفون‌های بلوتوثی جبرا

حالا اپل با معرفی ایرپادهای جدید خود ایده‌ی تازه‌ای را به میدان آورده است. برخلاف ایرپادهای شرکت‌های دیگر، اپل آنها را کاملاً بی‌سیم طراحی کرده، به شکلی که دو گوشی از یکدیگر جدا بوده و هیچ‌گاه متصل نیستند. چنین امری بسیار آزاردهنده است زیرا ممکن است خطر گم‌شدن آن را بسیار بالا ببرد.

اگر هدف اپل از طراحی چنین هدفونی یک گام طبیعی بوده باشد، قطعاً گام بزرگی محسوب می‌شود. زیرا با حذف سیم، کاربری راحت‌تری برای افراد به دنبال خواهد داشت. چنین ویژگی‌ای بزرگ و خوب بوده و قطعاً برای افراد قابل‌توجه است. سیم مانع از لذت شما در گوش دادن به موسیقی می‌شود و تجربه بدی به دنبال دارد.

اما مهم‌تر از همه‌چیز، عدم پیچ خوردن سیم به دور گردن می‌باشد که خود دشواری بزرگی محسوب می‌شود. ایرپادهای اپل می‌تواند ایده‌ی جدیدی در بخش هدفون به شمار رود و راه را برای طراحی این‌چنینی دیگر هدفون‌ها باز می‌کند. قطعاً ایده اپل ستودنی است اما به‌طورکلی و در نگاه نخست عجیب به نظر خواهد رسید. ازاین‌رو گفته می‌شود که خرید ایرپاد اپل پشیمانی به دنبال دارد، زیرا دو گوشی هدفون با عدم اتصال به یکدیگر احتمال گم‌شدنشان بسیار می‌شود.

apple-airpods-connect_01

اتصال ایرپادها به آیفون

همچنین طراحی هدفون جدید اپل چند ویژگی حقیقتاً مفید را از بین برده است. این ایرپادها بسیار کوچک‌اند و یک سگ یا کودک به‌آسانی می‌تواند آن را در دهان گذاشته و ببلعد. از سویی دیگر می‌توانند به‌آسانی در سوراخی یا مکانی دور از دسترس قرارگرفته گم شوند. به‌وضوح چنین مواردی معضل بزرگی برای صاحبان ایرپاد اپل به وجود خواهند آورد که تصورش رنج آور ست چه برسد که در واقعیت رخ دهد.

ایرپادها به همراه یک کیف مغناطیسی عرضه می‌شود که از آن به‌منظور شارژ هدفون‌ها نیز می‌توان استفاده کرد. این قابلیتی جدید برای هدفون اپل محسوب شده و یک پوینت مثبت است. این‌که کابل و شارژری در کار نیست می‌تواند بسیار مفید باشد و حمل‌ونقل را آسان می‌کند. قیمت ایرپادز این کمپانی ۱۶۰ دلار بوده و در کنار مزایایی که دارد، معایب آن نیز قابل‌توجه است.

اپل هدفون جدید را تکامل‌یافته نسل‌های قبلی می‌داند که از تکنولوژی جدیدی بهره می‌برند. تیم کوک عملکرد ایرپاد را جادویی خوانده است و آن سحرآمیز می‌داند. اگرچه ایرپاد از ویژگی‌های پیشرفته و آینده‌نگرانه‌ای برخوردار است، اما معایب آن کمی مشکل‌ساز بوده و احتمال به وجود آمدن خسارت را بالا می‌برد.

منبع

با تشکر از همکاری خانم مهتاب جهاندار

۰
گجت موبایل ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ بیتلاگ