آیا ناسا هفته آینده خبر از وجود زندگی فرازمینی در قمر اروپای مشتری خواهد داد؟

ناسا ممکن است به‌زودی اخباری مبنی بر وجود زندگی فرازمینی در زیر سطح اقیانوس قمر اروپای مشتری اعلام کند.

دانشمندان مدت‌هاست گمان می‌کنند، امکان وجود حیات در زیر سطح آب‌های این قمر وجود دارد. دانشمندان هیجان‌زده‌اند چراکه اگر این اقیانوس دارای همان ساختاری که تصور می‌کنند باشد، قادر به پشتیبانی از حیات است.

تصور می‌شود، اروپا در میان بهترین -اگر بهترین نباشد- سیارات حامی حیات در منظومه شمسی است. زیرپوسته یخی این قمر آب مایع وجود دارد و در صورت وجود تماس با جبه سنگی سیاره، ممکن است واکنش‌های شیمیایی مختلفی رخ‌داده باشد که به معنی وجود حیات است.

حال ناسا اعلام کرده، قصد دارد روز دوشنبه هفته آینده کنفرانس تلفنی را برگزار کند. در اطلاعیه ناسا می‌خوانیم:

«یافته‌های جدید از عکس‌های تلسکوپ فضایی هابل آژانس از قمر یخی مشتری، اروپا.»

چهار نفر در این رویداد حاضر خواهند بود، ازجمله بریتنی اشمیت از دانشکده علوم زمینی و جوی موسسه تکنولوژی جورجیا در آتلانتا. بنابراین احتمالاً در مورد کیفیت و ماهیت اقیانوس اروپا صحبت خواهد شد. دیگر حاضران در این کنفرانس عبارت‌اند از: پل هرتز، مدیر بخش اخترفیزیک مرکز پروازهای فضایی ناسا، ویلیام اسپارکس، ستاره‌شناس از موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور و جنیفر وایزمن، دانشمند ارشد پروژه هابل از مرکز گودارد برای مطالعات فضایی.

pia03878

تصویری از قمر اروپای مشتری

همچنین با توجه به حضور دانشمندان هابل، این احتمال وجود دارد که بخار آب روی سیاره دوباره مشاهده‌شده باشد. در سال ۲۰۱۲، تلسکوپ هابل قادر به مشاهده آبفشانی بود که در حدود ۱۲۰ کیلومتری فراز قطب جنوب اروپا قرارگرفته بود، اما این بخارهای آب دوباره مشاهده نشد و وجود آن مورد تائید قرار نگرفت.

اگر چنین کشفی صورت گرفته باشد، می‌تواند منجر به ایجاد تغییراتی در برنامه‌های فضایی شود، چراکه این گازها امکان مطالعه اقیانوس را بدون فرود بر سطح قمر فراهم می‌کند.

درهرصورت باید منتظر کنفرانس روز دوشنبه ناسا و اطلاعیه این آژانس فضایی بمانیم.

۳۳۷۳۴۴main_image_1339_full

برای دیدن تصویر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک کنید

m15-077a

برای دیدن تصویر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک کنید

pia20028_main-rotate

برای دیدن تصویر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک کنید

منبع

۱
تکنولوژی هوا فضا ۱ مهر ۱۳۹۵ فرید کریمی
 1. فروهر همایون ایران بهار 4 ماه پیش

  در سری کتابهای ۴ جلدی از آرتورسی کلارک
  ۲۰۰۱: ادیسه کیهان (راز کیهان)
  ۲۰۱۰: ادیسه دو
  ۲۰۶۱: ادیسه سه
  ۳۰۰۱: ادیسه نهایی
  در مورد وجود تمدن فرا زمینی ها در قمر اروپا بصورت داستان گونه (علمی تخیلی )مطالبی عنوان کرده که خواندن این ۴ جلد را توصیه میکنم